Založ si blog

Invázia Ruska na Ukrajinu – ľavicová perspektíva

Vážení spoluobčania, priatelia a známi,

dovoľte mi, aby som sa vyjadril k udalostiam posledných dní na Ukrajine. Už od prvého dňa útoku Ruskej federácie za pomoci Bieloruska na Ukrajinu som zhrozený a nerozumiem, prečo sa medzi sebou zabíjajú dva národy, o ktorých by sa donedávna dalo povedať, že boli bratské, a ktoré majú veľmi podobnú reč.

Od prvého dňa tento útok a vojenskú intervenciu Ruskej federácie odsudzujem. Mnohí sa pýtate, či odsúdenie Ruskej federácie a označenie ako agresora je ľavicový postoj. Za mňa môžem povedať, že áno. Odsúdenie plošného útoku Ruskej federácie voči Ukrajine je v súlade s ľavicovým postojom! Tak ako my ľavičiari požadujeme a presadzujeme mierové riešenie a budovanie dobrých vzťahov s krajinami na všetky svetové strany, tak isto ako ľavičiar odsudzujem vyvolanie vojenského konfliktu bez ohľadu na to, z ktorej svetovej strany daná krajina je a aké máme s ňou vzťahy.

Byť ľavičiarom, to neznamená nekriticky obdivovať niektoré svetové mocnosti a ospravedlňovať všetko, čo robia. Veľmoci nie sú ako futbalové kluby, ktorým fandíme v dobrom aj v zlom. Ako ľavičiara ma zaujímajú potreby bežných ľudí, ich ekonomická situácia, práva a uznanie. A v neposlednom rade najmä spravodlivosť. Byť ľavičiarom, to znamená správať sa ako rozhodca a poukazovať na všetky druhy neprávostí, ktoré sú na rádových občanoch a pracujúcej chudobe páchané či už nadnárodnými korporáciami, vládami a štátnymi inštitúciami, alebo antagonistickými spoločenskými silami. Akty vojenskej agresie je potrebné odsúdiť, nielen kvôli porušovaniu medzinárodného práva, ale hlavne z dôvodu ľudskosti a vzájomnej solidarity.

Ako ľavičiari sme nikdy necítili potrebu brániť pravicovo-konzervatívne Putinove Rusko, vždy sme len poukazovali na dvojaký meter pri zahraničnej politike, ale za to sme kritizovali potláčanie a porušovanie ľudských práv v Ruskej federácií tak, ako v ktorejkoľvek inej krajine. Môžem taktiež povedať, že ak by som bol ja ruským občanom žijúcim v Rusku, tak by som protestoval a zúčastňoval sa protestov, ktoré boli za posledné dni proti vojne na Ukrajine. Mnoho iných občanov Ruskej federácie, ktorým policajné zložky bránili v protestoch a boli predvádzaní na výsluchy – tak jedným z takýchto občanov by som bol isto aj ja, nakoľko by som svojou účasťou na protestoch prejavoval mierový a ľavicový postoj proti vojne!

Už aj z tohoto dôvodu je jasné, prečo je z ľavicového pohľadu našou povinnosťou a presvedčením jednoznačne odsúdiť vojnový útok Ruskej federácie. Taktiež ma nesmierne teší a vyzývam ľudí, aby naďalej podporovali ukrajinský ľud, ako sme boli svedkami posledných dní. Dúfam, že v návale emócií sa však dokážeme vyvarovať štvanici proti ruskému ľudu a národu ako takému. Chcem len pripomenúť, že mnohí občania ruskej národnosti žijúci či už v Rusku alebo v západnej Európe nesúhlasia s touto Putinovou vojnou a mnohí žijú na území európskych štátov aj preto, lebo s daným autoritatívnym režimom v Ruskej federácii nesúhlasia. V mene mieru sa budem aj naďalej ohradzovať tak, ako som to robil doteraz.

Yanis Varoufakis: high-tech korupcia v EÚ

26.01.2023

Pred pár dňami uverejnilo hnutie Diem25 krátke video s Yanisom Varoufakisom, v ktorom sa vyjadruje k tzv. „high-tech“ korupcii, ktorej sa dopúšťajú najbohatšie štáty v EÚ. Varoufakis vyvracia bežnú predstavu o tom, že juh Európy tvoria skorumpované a lenivé štáty (tzv. PIGS: Portugalsko, Taliansko, Grécko a Španielsko), zatiaľ čo sever Európy tvoria [...]

Agentúra Bloomberg alebo o tom, ako sa vyrába vojna

06.02.2022

Ste vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl. Na stole vám pristane depeša „highly confidential“. Obsahuje krátku správu zo spravodajskej agentúry: „Rusko zaútočilo na Ukrajinu„. Minútu na to Vám volá americký konzul, že „prišiel čas“, „treba urýchlene konať, nepriateľ zahájil ofenzívu, je to informácia z dôveryhodného [...]

Polícia SR v službách americkej propagandy

05.02.2022

Príspevok na facebookovej stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR zo dňa 3. 2. 2022 prerazil ďalšie argumentačné dno, ktoré som si nikdy nemyslel, že sa dá preraziť. V skratke napísali: ak používate FB, tak podporujete USA. S ironickým dovetkom, že všetci ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou USA by sa mali odpojiť od facebooku. Ak používam niečo americké, tak podľa nich [...]

miloš zeman

Koľko miliónov zarobil Miloš Zeman a prečo začal posielať peniaze deťom?

28.01.2023 11:55

Zeman dostáva mesačne v hrubom v prepočte okolo 13 190 eur.

lieky, zdravotníctvo, lekáreň

Za chýbajúce lieky môžu podľa ministerstva aj samotní pacienti

28.01.2023 11:30

Chýba najmä penicilín a antibiotiká.

babiš, pavel

Česi si dnes zvolia nového prezidenta, črtá sa rekordná účasť

28.01.2023 10:00

Nový český prezident sa bude môcť oprieť o silný mandát od ľudí. Účasť na druhom kole prezidentských volieb sa ukazuje ako rekordná.

NR SR parlament

Na Slovensku chce vzniknúť šesť nových politických strán

28.01.2023 09:45

Na Slovensku funguje vyše 160 politických strán a hnutí, z toho vyše 90 je v likvidácii.

pezincan

Ak sa vám páčia moje názory a stotožňujete sa s nimi, môžete ma sledovať aj na stránke www.facebook.com/EMikletic

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 28936x
Priemerná čítanosť článkov: 2411x

Autor blogu

Kategórie