V čom bol pre Slovensko socializmus lepší ako kapitalizmus?

Historická skúsenosť nás naučila, že vzťahy medzi ZSSR a ČSSR fungovali na úplne inom ekonomickom princípe, ako fungovali vzťahy medzi USA, EÚ a SR po roku 1989. ZSSR ako súper globálnych kapitalistických korporácií podporoval krajiny vo svojej sfére vplyvu, aby vytvárali zatvorené ekonomiky. Zjednodušene povedané, ZSSR zastrešoval vojenskú ochranu a obranu ČSSR, avšak do hospodárstva príliš nezasahoval a nechával domáce politické elity, aby riadili krajinu za účelom hospodárskej sebestačnosti. Z geopolitického hľadiska sledoval ZSSR jeden cieľ – aby sme ako krajina neboli závislí na dovoze tovarov zo Západu. ZSSR tak fungoval ako ochranca národných ekonomík, ktoré začali zahraniční kapitáni priemyslu po roku 1989 otvárať pod zámienkou „liberalizácie trhu“.

Bezprostredným dôsledkom tohto procesu otvárania našej ekonomiky po roku 1989 bol prudký nárast nezamestnanosti, likvidácia potravinárskeho priemyslu a tiež iných strategických odvetví hospodárstva. Privatizácia strategických podnikov a odčerpávanie bohatstva do zahraničia – inými slovami vykorisťovanie – bolo hlavným zámerom našich nových pánov z USA a EÚ. Tento proces ekonomickej liberalizácie považujem pre náš štát za nevýhodný a potenciálne likvidačný. V prípade, že globálna ekonomika sa ocitne v hlbokej kríze, budú ekonomické dopady veľmi negatívne. Zahraniční investori ako kočovní kapitalisti a imperialisti zdvihnú kotvy a odídu za lacnejšou pracovnou silou.

S kolegami v hnutí sa často zamýšľame nad tým, či by nebolo lepšie vrátiť sa k modelu „zatvorenej“ ekonomiky a usilovať sa o sebestačnosť aspoň v niektorých odvetviach. Samozrejme, že absolútna ekonomická sebestačnosť nie je možná a nebola možná ani v bývalom režime. Ale návrat k čiastočnej sebestačnosti v niektorých sektoroch hospodárstva odporúča napokon aj EÚ, ako napríklad v oblasti poľnohospodárskej produkcii a potravinárstve. Politika EÚ je v danej veci však schizofrenická a protirečivá, prinajlepšom naivná. V rovnakom duchu sú naivné aj predstavy europoslanca z PS Martina Hojsíka, ktorý sa tejto téme dlhodobo venuje a neuvedomuje si, kde je problém. Pokým sa nezbavíme zahraničných potravinových reťazcov, ktoré nás kŕmia kvalitatívne druhotriednymi potravinami a v žiadnom prípade nemajú záujem predávať slovenské výrobky od malých družstevníkov, nemôžeme o poľnohospodárskej sebestačnosti a kvalitných, zdravých potravinách ani snívať. Veď dnes sme na Slovensku v situácii, kedy nedokážeme zabezpečiť ani chov ošípaných a dobytku. A pritom na našej pôde úspešne chovajú ošípané napríklad dánske firmy.

Toto je samozrejme len jeden malý príklad, jeden aspekt socializmu, ktorým sa môžeme inšpirovať aj dnes. Namiesto nevýhodného otvárania ekonomiky, ktoré poškodzuje národné záujmy, by sme sa mali zamerať na hospodársku sebestačnosť. Štát by mal podporovať zakladanie sociálnych podnikov a družstiev na regionálnej úrovni. Mal by mať omnoho väčšie právomoci a postavenie, aby mohol lepšie ochraňovať spotrebiteľov pred nekalými praktikami nadnárodných kapitalistov a vytvárať optimálne podmienky pre trh práce.

Yanis Varoufakis: high-tech korupcia v EÚ

26.01.2023

Pred pár dňami uverejnilo hnutie Diem25 krátke video s Yanisom Varoufakisom, v ktorom sa vyjadruje k tzv. „high-tech“ korupcii, ktorej sa dopúšťajú najbohatšie štáty v EÚ. Varoufakis vyvracia bežnú predstavu o tom, že juh Európy tvoria skorumpované a lenivé štáty (tzv. PIGS: Portugalsko, Taliansko, Grécko a Španielsko), zatiaľ čo sever Európy tvoria [...]

Invázia Ruska na Ukrajinu – ľavicová perspektíva

27.02.2022

Vážení spoluobčania, priatelia a známi, dovoľte mi, aby som sa vyjadril k udalostiam posledných dní na Ukrajine. Už od prvého dňa útoku Ruskej federácie za pomoci Bieloruska na Ukrajinu som zhrozený a nerozumiem, prečo sa medzi sebou zabíjajú dva národy, o ktorých by sa donedávna dalo povedať, že boli bratské, a ktoré majú veľmi podobnú reč. Od prvého dňa tento [...]

Agentúra Bloomberg alebo o tom, ako sa vyrába vojna

06.02.2022

Ste vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl. Na stole vám pristane depeša „highly confidential“. Obsahuje krátku správu zo spravodajskej agentúry: „Rusko zaútočilo na Ukrajinu„. Minútu na to Vám volá americký konzul, že „prišiel čas“, „treba urýchlene konať, nepriateľ zahájil ofenzívu, je to informácia z dôveryhodného [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

pezincan

Ak sa vám páčia moje názory a stotožňujete sa s nimi, môžete ma sledovať aj na stránke www.facebook.com/EMikletic

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 36451x
Priemerná čítanosť článkov: 3038x

Autor blogu

Kategórie