Založ si blog

Banalita zla. Pracovná metóda Denníka N

11. januára 2021 vyšla v rubrike Denníka N „Mnt.sk“ stručná správa o tom, že „OSN tento rok žiada na pomoc pre Afganistan okolo päť miliárd dolárov“. Denník N uvádza, že ide o doposiaľ najväčšiu finančnú pomoc pre jednu krajinu, akú kedy OSN svetové spoločenstvo žiadala. Pomoc potrebuje 22 miliónov ľudí v Afganistane a ďalších 5,7 milióna Afgancov, ktorí žijú ako utečenci v susedných krajinách. Na záver stručnej správy cituje Denník N slová hlavného koordinátora humanitárnej pomoci OSN: „Rysuje sa obrovská humanitárna katastrofa. Môj odkaz je naliehavý: nezatvárajte pred obyvateľmi Afganistanu dvere“.

Na prvý pohľad ide zo strany Denníka N o veľmi vecnú a stručnú, objektívnu správu. Zamyslime sa nad ňou trochu hlbšie: Afganistan je po 20 ročnej vojenskej okupácii, je to vojnou rozvrátená krajina. Denník N sa nepúšťa do siahodlhých analýz tejto problematiky, neanalyzuje príčiny a kontext najväčšej humanitárnej katastrofy. Téma asi nie je dosť sexy, keďže ide o štát, ktorý bol obeťou americkej imperialistickej vojny.

Schválne som sa pozrel, ako pokrývajú túto problematiku iné slovenské médiá a našiel som len jediný zdroj, ktorý túto situáciu analyzuje trochu detailnejšie. Je ním jeden komentár na nezávislom ľavicovom spravodajskom portáli Slovenská iskra. Po prečítaní tohto komentára mi bolo ihneď jasné, prečo je Denník N taký stručný. Súčasná humanitárna katastrofa v Afganistane je totiž otrasným a nanajvýš tragickým dôsledkom geopolitiky USA v praxi.

Celý problém súvisí s tým, že americký senát uvalil na vládu Talibanu ekonomické sankcie krátko po tom, ako Afganistan opustili poslední vojaci USA. Washington tak v súčasnosti sedí približne na 9 miliardách $, ktoré patria afgánskej centrálnej banke. Tieto peniaze nechce Afgancom uvoľniť a ako hlavný dôvod uvádza, že Taliban porušuje ľudské práva, najmä v oblasti práv žien.

Tá irónia je až do očí bijúca. USA radšej nechajú zomrieť polovicu obyvateľstva Afganistanu od hladu a ako zámienku uvádzajú nedodržiavanie ľudských práv. 22 miliónov ľudí trpí v Afganistane hladomorom, jeden milión malých detí je vystavených priamemu riziku smrti v dôsledku podvýživy, ale v mene dodržiavania ľudských práv ich USA nechajú radšej zomrieť. A nielen to – v Afganistane v dôsledku ekonomických sankcií nefunguje školstvo, asi 8 miliónov detí vynecháva školskú dochádzku, pretože nie je na platy pre učiteľov. V krajine nefunguje zdravotníctvo, pretože nie je na výplaty lekárov a zdravotníckeho personálu. V krajine nie sú lieky, potraviny, nefunguje kúrenie, pretože nie sú na to peniaze.

OSN opatrne žiada „štáty“, aby uvoľnili peniaze pre Afganistan, ale namiesto toho, aby adresovalo Washingtonu priamu a jasnú požiadavku, nech vráti Afganistanu všetky peniaze, ktoré im zmrazil, usporiada OSN radšej globálnu zbierku, do ktorej majú prispieť všetky krajiny sveta. A Washington veľkodušne, medzi prvými štátmi už OSN prisľúbil pomoc vo výške 308 miliónov $. Ľahko sa rozdáva z cudzieho. USA najprv ukradli Afganistanu peniaze vo výške 9 miliárd $, v krajine spôsobili hladomor intergalaktických rozmerov, v dôsledku ktorého OSN vyhlási najväčšiu zbierku pre individuálny štát vo svojej histórii a USA z toho napokon vyjdú ako morálni hrdinovia, ktorí ako prví prispejú „až“ 308 miliónmi.

Taká malá analógia: rodine ukradnete všetky úspory. Rodina začne hladovať a keď hrozí, že na hlad začnú umierať, poprosíte ich susedov, aby usporiadali pre nich verejnú zbierku. A potom z toho nakradnutého majetku dáte malú časť pre nich, „na charitu“. Toto je geopolitika USA v praxi.

Už mi je jasné, prečo to Denník N a ich na slovo vzatí zahranično-politickí analytici nechcú rozmazávať. Nechcú sa prehrabávať v kýbli tej špiny, ktorú geopolitika USA rozosieva po svete. Za to ich predsa neplatia. Tak radšej len ticho, kdesi na úplnom okraji uvedú nenápadnú správu a celú problematiku taktne prejdú mlčaním. A my sem chceme dobrovoľne a zadarmo pozvať túto armádu smrti a vyzdvihujeme ich „dobré úmysly“.

Vážení priatelia, zdieľajte tento príspevok, nech sa našim nezainteresovaným spoluobčanom konečne otvoria oči a uvedomia si, s kým chceme uzavrieť spojeneckú dohodu.

 

Nech žije objektivita skutočne slobodných a nezávislých médií!

#Slovenská Iskra

Yanis Varoufakis: high-tech korupcia v EÚ

26.01.2023

Pred pár dňami uverejnilo hnutie Diem25 krátke video s Yanisom Varoufakisom, v ktorom sa vyjadruje k tzv. „high-tech“ korupcii, ktorej sa dopúšťajú najbohatšie štáty v EÚ. Varoufakis vyvracia bežnú predstavu o tom, že juh Európy tvoria skorumpované a lenivé štáty (tzv. PIGS: Portugalsko, Taliansko, Grécko a Španielsko), zatiaľ čo sever Európy tvoria [...]

Invázia Ruska na Ukrajinu – ľavicová perspektíva

27.02.2022

Vážení spoluobčania, priatelia a známi, dovoľte mi, aby som sa vyjadril k udalostiam posledných dní na Ukrajine. Už od prvého dňa útoku Ruskej federácie za pomoci Bieloruska na Ukrajinu som zhrozený a nerozumiem, prečo sa medzi sebou zabíjajú dva národy, o ktorých by sa donedávna dalo povedať, že boli bratské, a ktoré majú veľmi podobnú reč. Od prvého dňa tento [...]

Agentúra Bloomberg alebo o tom, ako sa vyrába vojna

06.02.2022

Ste vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl. Na stole vám pristane depeša „highly confidential“. Obsahuje krátku správu zo spravodajskej agentúry: „Rusko zaútočilo na Ukrajinu„. Minútu na to Vám volá americký konzul, že „prišiel čas“, „treba urýchlene konať, nepriateľ zahájil ofenzívu, je to informácia z dôveryhodného [...]

Rusko opozícia Navaľnyj pohreb

Vzácny verdikt: Ruský súd priznal miliónové odškodné pozostalým po obete policajného mučenia

16.04.2024 08:03

22-ročný Ilnaz Pirkin spáchal samovraždu v októbri 2017 krátko potom, čo ho pustili zo strážnice v Nižnekamsku.

Trump Hush Money

V prvý deň procesu s Trumpom v kauze pornoherečky porotcov nevybrali

16.04.2024 07:50

Trump sa v pondelok ako prvý bývalý prezident v dejinách USA postavil pred súd v trestnom konaní.

SR ÚV MZ Fico Dolinková rokovanie kontrola TK BAX

Fico vyzval Dolinkovú, aby zabezpečila výstavbu nemocníc. Zostávajú jej dva roky, odborníci sú skeptickí

16.04.2024 07:30

Opozícia rezortu vyčíta zlú komunikáciu, nerealizovanie viacerých potrebných zmien, ustupovanie koaličnej SNS či záujmom finančnej skupiny Penta.

vesmír SpaceX raketa crew dragon

NASA: Objekt, ktorý poškodil dom na Floride, pochádzal z ISS

16.04.2024 07:16

Objekt prerazil strechu a poškodil podlahu na dvoch poschodiach, pričom skoro trafil dieťa.

pezincan

Ak sa vám páčia moje názory a stotožňujete sa s nimi, môžete ma sledovať aj na stránke www.facebook.com/EMikletic

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 33012x
Priemerná čítanosť článkov: 2751x

Autor blogu

Kategórie