Založ si blog

Banalita zla. Pracovná metóda Denníka N

11. januára 2021 vyšla v rubrike Denníka N „Mnt.sk“ stručná správa o tom, že „OSN tento rok žiada na pomoc pre Afganistan okolo päť miliárd dolárov“. Denník N uvádza, že ide o doposiaľ najväčšiu finančnú pomoc pre jednu krajinu, akú kedy OSN svetové spoločenstvo žiadala. Pomoc potrebuje 22 miliónov ľudí v Afganistane a ďalších 5,7 milióna Afgancov, ktorí žijú ako utečenci v susedných krajinách. Na záver stručnej správy cituje Denník N slová hlavného koordinátora humanitárnej pomoci OSN: „Rysuje sa obrovská humanitárna katastrofa. Môj odkaz je naliehavý: nezatvárajte pred obyvateľmi Afganistanu dvere“.

Na prvý pohľad ide zo strany Denníka N o veľmi vecnú a stručnú, objektívnu správu. Zamyslime sa nad ňou trochu hlbšie: Afganistan je po 20 ročnej vojenskej okupácii, je to vojnou rozvrátená krajina. Denník N sa nepúšťa do siahodlhých analýz tejto problematiky, neanalyzuje príčiny a kontext najväčšej humanitárnej katastrofy. Téma asi nie je dosť sexy, keďže ide o štát, ktorý bol obeťou americkej imperialistickej vojny.

Schválne som sa pozrel, ako pokrývajú túto problematiku iné slovenské médiá a našiel som len jediný zdroj, ktorý túto situáciu analyzuje trochu detailnejšie. Je ním jeden komentár na nezávislom ľavicovom spravodajskom portáli Slovenská iskra. Po prečítaní tohto komentára mi bolo ihneď jasné, prečo je Denník N taký stručný. Súčasná humanitárna katastrofa v Afganistane je totiž otrasným a nanajvýš tragickým dôsledkom geopolitiky USA v praxi.

Celý problém súvisí s tým, že americký senát uvalil na vládu Talibanu ekonomické sankcie krátko po tom, ako Afganistan opustili poslední vojaci USA. Washington tak v súčasnosti sedí približne na 9 miliardách $, ktoré patria afgánskej centrálnej banke. Tieto peniaze nechce Afgancom uvoľniť a ako hlavný dôvod uvádza, že Taliban porušuje ľudské práva, najmä v oblasti práv žien.

Tá irónia je až do očí bijúca. USA radšej nechajú zomrieť polovicu obyvateľstva Afganistanu od hladu a ako zámienku uvádzajú nedodržiavanie ľudských práv. 22 miliónov ľudí trpí v Afganistane hladomorom, jeden milión malých detí je vystavených priamemu riziku smrti v dôsledku podvýživy, ale v mene dodržiavania ľudských práv ich USA nechajú radšej zomrieť. A nielen to – v Afganistane v dôsledku ekonomických sankcií nefunguje školstvo, asi 8 miliónov detí vynecháva školskú dochádzku, pretože nie je na platy pre učiteľov. V krajine nefunguje zdravotníctvo, pretože nie je na výplaty lekárov a zdravotníckeho personálu. V krajine nie sú lieky, potraviny, nefunguje kúrenie, pretože nie sú na to peniaze.

OSN opatrne žiada „štáty“, aby uvoľnili peniaze pre Afganistan, ale namiesto toho, aby adresovalo Washingtonu priamu a jasnú požiadavku, nech vráti Afganistanu všetky peniaze, ktoré im zmrazil, usporiada OSN radšej globálnu zbierku, do ktorej majú prispieť všetky krajiny sveta. A Washington veľkodušne, medzi prvými štátmi už OSN prisľúbil pomoc vo výške 308 miliónov $. Ľahko sa rozdáva z cudzieho. USA najprv ukradli Afganistanu peniaze vo výške 9 miliárd $, v krajine spôsobili hladomor intergalaktických rozmerov, v dôsledku ktorého OSN vyhlási najväčšiu zbierku pre individuálny štát vo svojej histórii a USA z toho napokon vyjdú ako morálni hrdinovia, ktorí ako prví prispejú „až“ 308 miliónmi.

Taká malá analógia: rodine ukradnete všetky úspory. Rodina začne hladovať a keď hrozí, že na hlad začnú umierať, poprosíte ich susedov, aby usporiadali pre nich verejnú zbierku. A potom z toho nakradnutého majetku dáte malú časť pre nich, „na charitu“. Toto je geopolitika USA v praxi.

Už mi je jasné, prečo to Denník N a ich na slovo vzatí zahranično-politickí analytici nechcú rozmazávať. Nechcú sa prehrabávať v kýbli tej špiny, ktorú geopolitika USA rozosieva po svete. Za to ich predsa neplatia. Tak radšej len ticho, kdesi na úplnom okraji uvedú nenápadnú správu a celú problematiku taktne prejdú mlčaním. A my sem chceme dobrovoľne a zadarmo pozvať túto armádu smrti a vyzdvihujeme ich „dobré úmysly“.

Vážení priatelia, zdieľajte tento príspevok, nech sa našim nezainteresovaným spoluobčanom konečne otvoria oči a uvedomia si, s kým chceme uzavrieť spojeneckú dohodu.

 

Nech žije objektivita skutočne slobodných a nezávislých médií!

#Slovenská Iskra

Invázia Ruska na Ukrajinu – ľavicová perspektíva

27.02.2022

Vážení spoluobčania, priatelia a známi, dovoľte mi, aby som sa vyjadril k udalostiam posledných dní na Ukrajine. Už od prvého dňa útoku Ruskej federácie za pomoci Bieloruska na Ukrajinu som zhrozený a nerozumiem, prečo sa medzi sebou zabíjajú dva národy, o ktorých by sa donedávna dalo povedať, že boli bratské, a ktoré majú veľmi podobnú reč. Od prvého dňa tento [...]

Agentúra Bloomberg alebo o tom, ako sa vyrába vojna

06.02.2022

Ste vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl. Na stole vám pristane depeša „highly confidential“. Obsahuje krátku správu zo spravodajskej agentúry: „Rusko zaútočilo na Ukrajinu„. Minútu na to Vám volá americký konzul, že „prišiel čas“, „treba urýchlene konať, nepriateľ zahájil ofenzívu, je to informácia z dôveryhodného [...]

Polícia SR v službách americkej propagandy

05.02.2022

Príspevok na facebookovej stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR zo dňa 3. 2. 2022 prerazil ďalšie argumentačné dno, ktoré som si nikdy nemyslel, že sa dá preraziť. V skratke napísali: ak používate FB, tak podporujete USA. S ironickým dovetkom, že všetci ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou USA by sa mali odpojiť od facebooku. Ak používam niečo americké, tak podľa nich [...]

USA, zástava, vlajka, Spojené štáty

Nikaragua zakázala novému veľvyslancovi USA vstup do krajiny, pre 'neúctivé' poznámky

01.10.2022 07:57

Nikaragua už skôr označila veľvyslankyňu EÚ Bettinu Muscheidtovú za "nežiaducu osobu" a vyzvala ju, aby opustila krajinu.

Florida, hurikán Ian

Hurikán Ian pustošil Floridu, zanechal po sebe desiatky mŕtvych

01.10.2022 07:05

Oficiálne počty obetí hurikánu Ian v USA rastú a zrejme to bude pokračovať, keď sa záchranári dostanú do najzasiahnutejších oblastí.

Rusko, Putin, Ukrajina, anexia, vojna

ONLINE: Tuhé boje o Lyman. Cesta Kyjeva do NATO nie je podľa USA na programe dňa

01.10.2022 06:00, aktualizované: 07:23

Volodymyr Zelenskyj žiada o urýchlené prijatie Ukrajiny do NATO, poradca amerického prezidenta to momentálne nevidí ako nevyhnutné.

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Dedinský futbalista, ktorý chce hrať Ligu majstrov. Matovič stále nechápe, že problém je on

30.09.2022 20:03

Robí zo seba obeť, pričom je ešte stále v pozícii de facto najsilnejšieho človeka krajiny. Igor Matovič dokazuje, že stále nič nepochopil.

pezincan

Ak sa vám páčia moje názory a stotožňujete sa s nimi, môžete ma sledovať aj na stránke www.facebook.com/EMikletic

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 27024x
Priemerná čítanosť článkov: 2457x

Autor blogu

Kategórie